Eylül Esintisi - 21 HAZİRAN YAZ GÜNDÖNÜMÜ (SOLSTİCE)

21 HAZİRAN YAZ GÜNDÖNÜMÜ (SOLSTİCE)

Bugün 21 haziran ve kuzey yarımküre için yaz gündönümü. Güneş ekvatorun kuzeyindeki en yüksek noktaya eriştiğinde yani 0 derece Yengeç burcuna ilerlediğinde yaz mevsimi başlar. Bu tarihte Güneş kuzey yarım kürede ufkun üstünde en uzun süre kaldığından en uzun gün ve en kısa gece yaşanır. Güney yarım kürede ise tam tersi durum söz konusudur.

Güneşin etrafındaki 365 günlük dögüsünde Dünya bazen Güneş'e yaklaşır bazen de uzaklaşır. Dünyamızın Güneş'e en uzak olduğu ve yörüngesinde en yavaş hareket ettiği mesafeye günöte (afel) denir ve 3 temmuz günü gerçekleşir. Düz mantıkla bakıldığında Dünya'mızın, Güneş'ten uzak olduğu bu günlerde iklimin sıcak değil soğuk olması beklenir fakat öyle olmaz. Çünkü ısı etkisi Güneş'in yakınlığı ve uzaklığı ile değil, Güneş ışınlarının yeryüzüne geliş açısı ile ilgili bir durumdur. Yaz gündönümünde Güneş ışınları Yengeç dönencesine 90 derece dik düştüğünden sıcaklık artar.

Bu durum aynı zamanda her yıl tekrarlanan astronomik döngüde aydınlığın karanlığa karşı zaferidir. Karanlık ancak 23 Eylül sonbahar ekinoksunda aydınlığı yakalar ve böylece gün-gece eşitliği yaşanır. Bu tarihten itibaren gün ışığı zayıflarken, gece karanlığı artmaya başlar. Gün ile gecenin bu kovalamacası her yıl kesintisiz bir şekilde sürüp gider...

Güzel bir yaz mevsimi geçirmeniz dileğiyle,

Esen kalın.

     

ÖNCEKİ YAZI EYLÜL ESİNTİSİ 1 YAŞINDA SONRAKİ YAZI YARIN
Güneş Sistemi Ailesi
Güneş Sistemi Ailesi
11.08.2020 10:39:17
Kuiper Kuşağı ve Ötesi...
Kuiper Kuşağı ve Ötesi...
04.08.2020 11:47:21
Neowise Kuyruklu Yıldızı
Neowise Kuyruklu Yıldızı
29.07.2020 09:57:38
Yorum Yazın