Eylül Esintisi - Aslan Burcu Meslekleri

Aslan Burcu Meslekleri

Sırada Aslan burcu enerjisinin yayıldığı alanlar ve meslekler var.

Tarihsel arkaplanı; Aslan burcu hükümdarların burcu olarak zodyaka nam salmıştır. Krallar, hükümdarlar, şahlar, padişahlar gibi haşmetli ve nüfuzlu devlet yöneticileri ile toplumsal, ekonomik ve siyasal yetkilerin toplandığı soylu ve imtiyazlı sınıfı oluşturan aristokratlar Aslan burcu enerji yelpazesinde toplanır. Köklü bir aileden gelen, iyi eğitimli, görgülü, asalet ve ünvan sahibi aristokratlar ait oldukları toplumun kaymak tabakası olarak görür (1)

Aslan burcu soylular iktidarı, soylular sınıfı, saygın ve seçkin zümreler ile birlikte ihtişamlı saraylar, köşkler, büyük opera ve tiyatro salonları, at yarışları hipodromunu da temsil eder. Eski çağlarda sosyetenin en çok boy gösterdiği yerlerden biri at yarışları hipodrumu diğeri ise tiyatro ve opera salonlarıdır. Özellikle Shakespeare'nin Hamlet, Kral Lear, Othello, Macbeth gibi tiyatro eserleri sadece eski dönemlere ait olmayıp "tüm zamanlara" aittir. Bu klasik tiyatro oyunları her devirde sürekli olarak sahnelenmekte ve değerinden hiç bir şey yitirmemektedir. Astrolojik çerçevede değerlendirecek olursak ateş elementi ve sabit niteliğe sahip Aslan burcu "sönmeyen ateş" metaforu ile bağlantılıdır. Bu nedenle Aslan burcunun temsilindeki konular kolayına hükmünü yitirmez, uzun süre etkisini korur. Aslan burcunun metali altın da öyle! Hiç bir devirde önemini yitirmez çünkü ölümsüzlüğün simgesidir (2)

Dolayısıyla altın rezervini elinde tutanlar, kuyumcular ve altın arayıcıları da Aslan burcu enerjisi ile titreşir. Eski çağlardan bu yana dünyaya şekil verenler ve hanedanlık geleneğini sürdüren ayrıcalıklı zümrenin Aslan burcu ile birlikte Boğa burcu enerjisi de oldukça güçlüdür. Aslan-Boğa karışımı hem itibar hem imtiyaz hem de siyasi ve ekonomik erk bakımından oldukça sağlam bir birlikteliktir (3)

Günümüz çerçevesinde; günümüzde Aslan burcu veya Aslan enerjisi güçlü olanlar genellikle yönetici kadrosunda yer alır. Bir holdingin, bir firmanın, bir kurumun, bir bankanın ya genel müdürü ya yönetim kurulu başkanı ya da en azından bir departman müdürüdür...

Yöneticilik dışında müzik, moda, davet, eğlence, toplantı gibi büyük organizasyon işlerinde de onlar göze çarpar. Genelde büyük organizatörler onlardan çıkar. Aslan, dünyaya oyunculuk ruhuyla geldiğinden sahnede olmayı, kalabalık izleyicilerden övgü ve alkış almayı sever. Bu nedenle tiyatro, sinema, sanat galerisi, gazino, taverna vb eğlence endüstrisi ile lüks mekanlar da Aslan burcu enerjisi ile titreşir. Müzikal oyunlar, sahne şovları ve de assolistlik deyince onlar bir numaradır. Kuyumculuk mesleği zaten bir Aslan klasiğidir. Dolayısıyla altın piyasası da...  Çocuk oyun parkları, çocuk eğlence mekanları, luna parklar ayrıca lüks hediyelik eşya veya sanatsal ürünlerin satıldığı gösterişli mağazalar, şans oyunları, at yarışı bahisleri de Aslan burcu enerjisi ile ilişkilidir.

Aslan-Terazi birleşiminin moda ve yaratıcı tasarımlarda başarı grafiği yüksektir. Nişan, düğün, doğum günü partisi, toplantı ve davet organizasyonunda oldukça yeteneklidirler. Gelinlik, damatlık, özel geceler için frak, uzun tuvalet ve abiye giyisi tasarımında bu ikili yüksek bir zevk ve kaliteyi yansıttığı gibi sanat ve kültür etkinliklerinde de başı çeker. Aslan burcu enerjisi moda sektörüne iki koldan yansır. Biri klasik çizgilerin hakim olduğu sade şıklık ve asil giyim tarzı diğeri ise ego teşhirine kayan abartılı, janjanlı ve dekolte giyim tarzı... Aslan-Koç karışımı yüksek risk ve cesur girişimciliğin simgesidir. El attıkları her işi süratle bitirirler. Bu karışım orduda, askeri teşkilatta da büyük kumandanlar ve savaş fatihlerine işaret eder. Aslan-Boğa karışımı "Yol Silindiri" vazifesi gördüğünden önüne çıkan tüm engelleri ezip geçer ve tuttuğunu koparır. Genelde kalıcı başarılarda bu zorlu ikilinin damgası vardır (4)

Aslan aynı aksta birlikte düet yaptığı Kova burcu ile bilimsel alanda parlayabilir. Kova burcu zihnin üst katmanlarını ve sıradışı gözlem yeteneğini temsil eder. İkizler burcunun ezberi kuvvetli, bilgi toplama ve kategorize etme yeteneği eşsizdir. Bu hava ikilisi Aslan burcunun sabit ateşi ve güçlü yaratıcı enerjisi ile birleştiğinde "Hafıza Sarayı" tekniğinde Sherlock Holmes gibi harikalar yaratabilir.

Aslan-Akrep karışımı da Aslan-Boğa karışımını aratmayacak kadar zorlayıcıdır. Bir nevi "Keskin Ustura" diyebiliriz. Çünkü Aslan açık krallık iken, Akrep gizli krallıktır. Aslan aydınlığı sever, Akrep karanlığı. Aslan pozitif yaşam enerjisi ile doludur. Akrep negatif yıkım enerjisi ile yüklüdür. Bunca tezat içinde ikisinin ortak paydası risk alabilme özelliğidir. Güneş Akrep burcunda, Pluto Aslan burcunda konumlandığında "karşılıklı ağırlama" modeli içinde maharetli bir borsa simsarı ya da iflah olmaz bir kumarbaz ortaya çıkarabilir. Gene Aslan burcunun doğal yönetiminde olan 5.evi Akrep burcu kesiyorsa ve bu ev içinde gezegen birikimi söz konusuysa Las Vegas benzeri şıkır şıkır ışıklı ve tıkır tıkır dönen makinelerle dolu kumarhaneler zinciri oluşabilir. Aksi durumun da ondan aşağı kalır bir yanı yoktur. Akrebin doğal yönetimindeki 8.evi Aslan burcu kesiyorsa ve gezegenler ağırlıklı olarak burada konumlanmışsa bir yer altı krallığından, karanlık efendilerin akrepvari mafyatik ilişkilerinden söz edilebilir (5)

Mesleki üstünlükleri ve zaafları; Aslan burcunun liderlik vasfı yüksektir. Yaratıcı yönü güçlüdür. Otoritesi sağlamdır. Karizmatik, iradeli ve gururludur. Çok ağır bir etki almadığı sürece yaşam sevgisiyle dolu ve cömerttir. Aslan burcu kadın ve erkeğinin genel tarzı pederşahidir... Yüreği som altından babacan bir patron olabileceği gibi sert otoritesi ile maiyetindekileri kırıp geçiren bir üst yönetici de olabilir. Neticede tüm enerjiler pozitif ve negatif salınımlara sahiptir...

12 burç içinde egosu en güçlü olan aslan burcudur. O hükümdarların varisidir. İçgüdüsel olarak hükmeder. Kükremek doğasında vardır. Emir kipiyle konuşur. Çalışma anlayışı "ben buyururum sen yaparsın" şeklindedir. Bu buyurgan tarz rahatsız edici olduğundan çalışma arkadaşları ile sorun yaşar. Ne var ki Aslan burcunun özel hayatında da çalışma hayatında da düsturu hep aynıdır. O daima başrol oyuncusudur, asla figüran olmaz. Etrafından güçlü bir alkış ve övgü alamazsa mutsuz olur. Hırçınlaşır. Her şeyi dramatize etmeye başlar. Aslan burcunun önemsenme duygusu bir hayli yüksektir. O kıyıda köşede kalmaya katlanamaz daima merkezde yer almak ister. Bu güçlü egoya secde etmediğinizde pençeleri arasında kalabilirsiniz. Genelde iş hayatında en fazla mobbing uygulamaya meyilli olanlar egosu tavan yaparken gerçek özü yerlerde sürünenlerden çıkar. Mobbingde Aslan ile birlikte Akrep ve Oğlak burçlarının gölgeleri sarmaş dolaştır. Özellikle Pluto 1, 5 veya 10.evde konumlanmışsa ya da gezegenler 8,5 ve 10. evde kümelenmişse mobbing uygulamaya meyil verebilir.

Aslan burcunu iş hayatında zora sokan sadece yüksek egosu ve narsistik eğilimi değildir. Dramatize etme, teşhir etme, poz kesme ve tembellik özellikleri de iş başarısını baltalayabilir. Bazen kibre varan aşırı gurur ve tembelliğe varan rahatına düşkünlük iş hayatından kopup evde oturmasına sebep olabilir.

Aslan burcu yöneticisi Güneş ve 5.ev bağlantısı; yükselen Aslan veya yükselen üzerinde parlayan bir Güneş göz alıcı, öz güveni yüksek, cesur ve girişimci bir profil sergileyebilir. Aynı şekilde Tepe noktası Aslan veya Mc ile kavuşan bir Güneş toplumsal rolünü şevkle icra eden, göz kamaştıran başarılı bir iş insanına işaret edebilir. Gene Aslan burcunda veya 5.evde toplanan gezegenler güçlü bir kendini ifade etme isteğini ateşleyebilir. Isı ve ışığını çevreye yayma arzusunu kamçılayabilir. Coşkulu, enerjik uğraşlar ve hobiler haricinde kişinin kendinden geriye kalıcı bir eser bırakma duygusunu yoğunlaştırabilir. Bu sanatsal bir ürün olabileceği gibi biyolojik bir ürün (çocuk) de olabilir. Her halükarda güçlü bir yaratma isteği ve rolünü en iyi şekilde oynama tutkusu 5.evin en tipik yansımalarıdır. Shakespear'ın söylediği gibi;

"Tüm dünya bir sahnedir" ve "tüm insanlar da oyuncudur"

Bu bağlamda zodyakın 5.evi dünya sahnesine açılan kapıdır. Tüm insanlar bu kapıdan dünya sahnesine çıkar ve rolünü icra eder. Rolü bitince de perde iner... Dünyanın sahne, insanların oyuncu olduğu bu metaforda kimlikler sadece bir kostümdür. Asıl olan "kişilik" tir. Her kişilik üzerine kimlik dediğimiz bir kostüm giyer. Burada esas olan kostümün kişiliği tamamen örtüp boğmamasıdır...

Dipnot;

1) Aristokrasi sözcüğü etimolojik olarak Yunanca aristos; en iyi ve kratia;güç sözcüklerinin bileşiminden oluşur; aristokratia. Dolayısıyla eski çağlarda   ekonomik, toplumsal ve siyasi gücün soylular sınıfının elinde bulunduğu yönetim biçimine verilen addır.

2) Altın simyanın gözbebeği ekonominin de baş tacıdır. Altın maddi değerinin haricinde çağlar boyunca  besin, ilaç ve güzellik iksiri olarak da kullanılmıştır. Bu husus ile detaylı bilgi  "Zaman Aslan İken (3)" başlıklı yazımızda mevcuttur.

(3) Dünya düzenine şekil verenler altın ve para piyasasını ele geçirenlerdir. Ekonomide güçlü olanlar yönetimde de güçlüdür. Çağımızda bile hanedanlığı sembolik olarak sürdürürler. Onların Aslan-Boğa ve Akrep enerjileri oldukça güçlüdür. İngiltere sarayını temsil eden kraliçe Elizabeth Ay Aslan - Güneş Boğa karışımıdır...

(4) Aslan (ateş)-Boğa (toprak) elementsel açıdan uyumsuzdur, aralarında sert kare açı bağı vardır. Ancak kare açılar fazla gerilim ürettiklerinden muazzam bir enerji açığa çıkarırlar. Hırslı, ihtiraslı ve mücadeleci insanlar bu yüksek enerjiyi başarıya dönüştürebilirler. Bu birleşime atfedilen "Yol Silindiri" metaforu ezici güçleriyle ilgilidir. Onlar başarı uğruna hiç bir engel tanımaz ve rakiplerine gaddarca davranabilir. Bu hususta detaylı bilgiye ihtiyaç duyanlar " Dört Elementinin Birbiriyle İlişkisi" başlıklı yazımızda bulabilir.

(5) web.sitemizdeki elementler ve niteliklerle ilgili yazılarımızda uyumlu ve uyumsuz karışımlar konusunda daha fazla bilgiye ulaşbilirsinzi. Ayrıca iyi bir senteze varabilmeniz için Aslan burcu, Güneş ve 5.ev yazılarımızı okumanızda yarar vardır.  

Kaynakça;

1) Nazan Öngiden- Yıldızlardaki Malzemedir Harcımızda Var Olan

2) Nazan Öngiden- Eylül Esintisi I, II ve III Cilt

3) John Scofield - İş ve Mükafat

4) Wikipedia - Aristokrasi

 

ÖNCEKİ YAZI Hoş Geldin Mart SONRAKİ YAZI Başak Burcu Meslekleri
Kova Burcu Meslekleri
Kova Burcu Meslekleri
18.04.2021 13:18:25
Oğlak Burcu Meslekleri
Oğlak Burcu Meslekleri
09.04.2021 16:52:03
Yay Burcu Meslekleri
Yay Burcu Meslekleri
02.04.2021 11:37:52
Yorum Yazın