Eylül Esintisi - Harika Bir Talihsizlik (X)

Harika Bir Talihsizlik (X)

Venüs-Satürn Minör Açıları:

Yazı dizimizin bu bölümünde Venüs-Satürn ikilisinin minör açılarına yer vereceğiz. Yarım Kare (45 derece) ve Bir buçuk Kare (135 derece) açılar dairenin sekize bölünmesiyle elde edilir. Birleşmeyen (150 derece) ve Yarım Altmışlık (30 derece) açılar ise dairenin 12 katlarına bölünmesiyle elde edilir (1)

Bu tali açılara ikinci derece bir önem atfedilse de doğum haritasının ayrıntılarını yakalama ve bütünlüğü sağlamda önemli görev üstlenirler.

Venüs-Satürn Yarım Kare (45 derece) Açı;

Nasıl ki majör açılar içinde sekstil açının “bağlantı kurma” özelliği öne çıkıyorsa minör açılar içinde de yarım kare açının “eğim verme” özelliği öne çıkar. Kare ve karşıt açıların dikliğini ustaca eğen Yarım Kare açısı bloke enerjilerin çözülmesine yardımcı olur.

Yarım kare açısı gerilimi azaltıcı, stresi boşaltıcı özelliği sayesinde büyük kare (grand cross) açı kalıbını esnetme kabiliyeti gösterir. Hayatın hemen her alanında 45 derecelik açı siz farkına varamasanız da işinizi kolaylaştırır.

Örneğin; bir arabayı en iyi 45 derecelik eğimle park edersiniz, bir bebeği en iyi 45 derece eğimle emzirirsiniz, bir hasta yatağını 45 dereceye göre ayarlarsınız… Natal, transit ve progres haritalarda 45 derecelik açıları titizlikle takip ettiğinizde daha önce gözden kaçırdığınız pek çok ayrıntıyı fark edebilirsiniz.

Venüs- Satürn yarım kare açısı Venüs’ün o muazzam parlak ışığını örten Satürn’ün karanlık perdesini aralayarak Venüs’e görüş mesafesi ve hareket kabiliyeti kazandırır.

Venüs-Satürn 45 derece açısına sahip ünlüler;

Stephen King (21.9.1947) Başak burcu olup Venüs Terazi’de, Satürn Aslan’da partil açıdadır. Güneş tek toprak elementidir. Harita tipi kâsedir ve sapında Uranüs (İkizler) yer alır. Harita yöneticisi Venüs olup Satürn zararlı, Mars ise düşüştedir. MC (Koç), Satürn+ Plüton (Aslan), Merkür (Terazi) ve Ay (Yay) arasında uçurtma açı kalıbı vardır. Mars, Procyon ile, Kad, Algol ile kavuşumda, Jüpiter, Mirzam ile, Plüton Hamal ile paralel açıdadır.

Stephen King küçük yaşta anne ve baba ayrılığına tanık olmanın acısını bir ömür boyu yazarak dindirme yoluna gider (Bu noktada İkizlerdeki Uranüs, Uçurtma açı kalıbında yer alan Merkür’ün, Satürn sekstili ve Venüs -Satürn 45 derecelik açı etkilidir) Kimsenin görmediğini gören gözleri ve ayrıntıları atlamayan yapısı (Başak burcuna eşlik eden Venüs-Satürn 45 açısı) sayesinde pek çok başarılı eser vücuda getirir. Yaklaşık 60’ın üzerinde kitap ve hikâye yazar. Dizi ve filmlere uyarlanan eserlerinin sayısı ise 70’i aşar. Eserleri son derece etkileyici ve “sinematografik” tarzıdır. Bunlar içinde “Esaretin Bedeli” ve “Yeşil Yol” gibi başarılı filmleri bulunur. King'in etkileyici çalışmaları ülkemizde hayran kulüplerinin kurulmasına yol açmıştır.

Joseph Rudyard Kipling (30.12. 1865-18.1.1936) Oğlak burcudur. Venüs Yay’da, Satürn Akrep’te partil açıdadır. İkizler’deki Ay tek hava elementidir. Lokomotif tipi haritanın çekici gücü retro Plüton (Boğa), Merkür zararlı, Jüpiter ise düşüştedir. Kipling aynı zamanda Satürn günü (cumartesi) doğmuştur. Haritasında Merkür ve Venüs’ün Mars ile partil kavuşumu en yakın orbdaki iki açıdır. Plüton (Boğa), As (Başak), Satürn (Akrep), Güneş +Jüpiter (Oğlak) arasında uçurtma konfigürasyonu vardır. Ayrıca MC, Satürn, Güneş +Jüpiter arasında Yod açı kalıbı mevcuttur.

Hindistan’da doğan yazar İngiliz asıllıdır. Hikâye ve roman yazarı, şair ve gazetecidir. Kipling, Hindistan’da yaşayan hayvanlara dair yazdığı masallar ve öyküleriyle tanınır. Çocuklar için yazdığı “Orman Çocuğu Maugli” karakteriyle ünlenir. (Yay burcundaki Merkür, Mars, Venüs 3.point stellium ile birlikte Venüs-45 derecelik açı/Mistik Dörtgen ve Elmas açı kalıplarında yer alan Satürn bu başarısında önemli rol oynar) 1967 yılında Walt Disney bu karakteri animasyon olarak sinemaya uyarlar. 1901 yılında yayımladığı “Kim” adlı romanı onu tüm dünyaya tanıtır. Bu eser Hindistan’daki toplumsal hayatı, dini adetleri ve töreleri ustalıkla anlatır. 1907 yılında Nobel ödülü alan yazarın “Orman Çocuğu” adlı eseri 2016 yılında sinema filmi olur.

Diğerleri;

Heinrich Kleist; Venüs Başak-Satürn Akrep, Al Pacino; Venüs İkizler- Satürn Boğa, Benito Mussolini; Venüs Yengeç- Satürn İkizler, Ringo Star; Venüs 29 derece İkizler- Satürn Boğa ®, Meryl Streep Venüs 18 der Yengeç- Satürn 1 der Başak, Hugo Chavez Venüs Başak- Satürn Akrep, Winston Churchill retro  Venüs Yay, Satürn Kova, Michel Foucault; Venüs Terazi, Satürn Akrep, Johann Wolfgang Goethe; Venüs Başak, Satürn Akrep, Vincent  Van Gogh Venüs 28 der Balık, Satürn 15 der Boğa, Yukio Mishima Venüs 29 der Yay, Satürn 13 der Akrep, George Sand Venüs Aslan, Satürn Başak

Venüs-Satürn Bir buçuk Kare (135 derece) Açısı;

Venüs ve Satürn arasındaki 135 derecelik açı da 45 derecelik açı gibi stres boşaltıcı bir işleve sahiptir. Bir miktar enerjinin dışarıya salınımına izin verir.  Diğer bir deyişle tıpkı “havalandırma bacası” işlevi görür. 45 derecelik açıya benzer şekilde 135 derecelik açı da kare ve karşıt açıların neden olduğu yüksek geriliminin oktavını ufak atımlarla düşürmeye yarar. Bu küçük sızdırmalar sayesinde içte sıkışan enerjiler patlamadan dışarıya çıkma yolu bulur. Dolayısıyla stresi bütünüyle önleyemese de eğim veren yönüyle 45 derece gibi 135 derece açı da doğum haritasında bir nevi “sübap” vazifesi görür

Venüs-Satürn arasındaki 135 derecelik açı kişinin bilinçaltı enerjileri ile bağlantılı olduğundan günlük hayatta etkilerinin fark edilmesi biraz daha çaba gerektirir. Bu açının ilişkilerde ürettiği stresin nedenini çoğu kişi anlamakta zorlanır. Ortada bir sorun vardır ama bu sorunun nereden kaynaklandığı belirsizdir. Belki bir kare açı ve karşıt açı gibi kişiyi derinden sarsmaz ama bir sızı veya bir kaşıntı hissi vererek rahatsız eder.

Venüs-Satürn Bir buçuk Kare Açısına sahip ünlüler;

Erich Fromm (23.3.1900-18.3.1980) Koç burcudur, retro Merkür’ü Koç’tadır. Venüs 15 derece Boğa, Satürn 4 derece Oğlak’ta bir buçuk karededir (Elementsel açıdan üçgen etkisi, açısal olarak ise bir buçuk kare etkisi) Toprak elementi iki gezegen sadece Venüs ve Satürn’dür. Ayrıca Venüs tek sabit nitelik, Mars tek su elementidir. Lokomotif tipi haritanın çekici gücü Yay’daki Jüpiter’dir. Venüs, Jüpiter ve Satürn üçlüsü harita yöneticisidir. Güneş yücelimdedir. Merkür-Satürn karesi en yakın orbdaki açıdır. Kad-Mars-Plüton arasında T-Kare kalıbı vardır. Ay, Acumen ile, Plüton, Rigel ile, Chiron, Aculeus ile kavuşumdadır.

Psikoloji, felsefe, sosyoloji, antropoloji ve tarih eğitimleri alan psikanalist ve öğretim görevlisi Fromm, kendi çocukluğunu ve ebeveynlerini “nevrotik” olarak tanımlar. Gençliğinde I. Dünya savaşına tanık olması onu derinden etkilediğinden “İnsanlar neden savaşıyor” sorusu kafasını meşgul eder. Nazi hareketinin güçlenmesi üzerine ABD’ye göç eder. Yaşamı boyunca kitle psikolojisini inceler, barış ve uzlaşının en önemli savunucularından biri olur (Yükselen Terazi ve Venüs Boğa olup Oğlak’taki Satürn ile bir buçuk kare açı)

“Çok şeye sahip olan değil, çok veren zengindir. Sürekli bir şeyi kaybetmekten korkan istifçi, psikolojik açıdan yoksul biridir, ne kadar çok şeye sahip olursa olsun. Buna karşın kendisinden bir şeyler verebilen kişi zengindir”

Barış Manço (2.1.1943-1.2.1999) Oğlak burcudur. Venüs Oğlak, Satürn İkizler ® partil açıdadır. Oğlak burcundaki Merkür, Satürn ile karşılıklı ağırlamadadır. Lokomotif tipi haritanın çekici gücü İkizler’deki retro Uranüs’tür. Jüpiter yücelimde, Ay düşüştedir. Satürn günü doğmuştur. Satürn-Plüton sekstili en yakın orbdaki açıdır. Merkür-Uranüs- Neptün arasında zayıf bir büyük üçgen vardır. Ay, Zuben Elgenubi ile, Uranüs, Mirfak ile, Chiron kraliyet yıldızı Regulus ile kavuşumda, Satürn, Arcturus ile paralel açıdadır.

Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu, Tv program yapımcısı ve sunucusu ve de kültür elçisidir. Aynı zamanda iyi bir koleksiyoner ve seyyahtır. Türkiye’de Anadolu Rock kurucuları arasındadır. Barış Mançu’nun 200’ün üzerinde bestesi vardır. Yüksek öğrenimini Belçika’da “Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinde” tamamlayan, İngilizce ve Fransızcayı çok iyi konuşan sanatçının çok sayıda ödülü bulunur. Moda’da yaşadığı ev Kadıköy Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülmüştür. II.Dünya Savaşı sonunda doğduğundan Türkiye’de ilk “Barış” adını alan kişidir. Dünyanın çevresini defalarca dolaştığından modern Evliya Çelebi unvanını almıştır. Uzun saçları, ilginç takıları, tarihi kıyafetleri ve ödün vermediği “Türklük bilinci” ile kendisine özgü bir çizgisi olan sanatçıdır. O tartışmasız çağdaş bir Türk ozanıdır. Türk ulusunun büyük sevgi ve takdirini kazanan ender sanatçılardan biridir.

Diğerleri;

Filiz Akın; Venüs Oğlak-Satürn İkizler ®,Tony Curtis; Venüs İkizler- Satürn Akrep®, Peter Ustinov; Venüs Boğa®- Satürn Başak®, Mark Spitz; Venüs Kova ®- Satürn Başak ®, Rudolph Valentino; Venüs 22 der İkizler-retro Satürn 3 der Akrep, Woody Allen Venüs Terazi-Satürn Balık, Joan Baez; Venüs 24 Yay- Durağan Satürn 7 Boğa, Antonio Banderas; Venüs 1 Başak, retro Satürn 12 Oğlak, Natalie Cole; retro Venüs 6 Kova-retro Satürn 18 Başak, Madonna; Venüs 0 Aslan- retro Satürn 19 Yay, Alphonse Daudet; Venüs Boğa- retro Satürn Yay, Lady Gaga; Venüs Koç, Satürn Yay ®, Leonardo da Vinci; Venüs 25 der Boğa, retro Satürn 14der Terazi

Venüs-Satürn Birleşmeyen (150 derece) Açısı;

Kare ve karşıt açıda gözle görünür bir çatışma, bir mücadele, bir savaş ve yüksek gerilim varken, birleşmeyen açıda zahirde pek bir şey yoktur ama batında çok şey vardır. Dışa yansıyan rahatsız, huzursuz ve tekinsiz halin psikolojik derinliğindeki “görünmez el” hayatı boyunca kişiye kılavuzluk eder.    

Venüs-Satürn arasındaki birleşmeyen açı iki kişi arasında gerçek bir ilişki tesis etmenin zorluğunu gösterir. Hasbel kader bir araya gelen iki kişi gerçek manada birbirini göremez, duyamaz ve dokunamaz bir haldedir. İki yabancı gibidirler.

İlişkideki iki kişi arasında bir kayıtsızlık ve duygu eksikliği söz konusudur. Sevme yeteneği gelişmemiş gibidir. Sanki zorunlu bir görevi yerine getirircesine bir arada duruyormuş izlenimi verirler.

Birleşmeyen açı element ve nitelik uyumsuzluğuna sahiptir. Dolayısıyla Venüs-Satürn birleşmeyen açısına sahip kişinin ilişkisinde ortak bir dil, ortak bir bağ, ortak bir kültür yoktur. Bir arada ama yalnız olduklarından aralarında bir çekim, bir diyalog, bir benzerlik yoktur. Bir tartışma veya çatışmanın yaşanmadığı, birbirine değmeyen hayatlar söz konusudur.   

Öyleyse bu iki kişiyi bir arada tutan şey nedir? Bu açıda bütün mesele bu soruya cevap bulmaktır. Bu ise karanlıkta iğne aramaya benzer. Çünkü iki kişiyi bir araya getiren nedenler çoğu kez kişisel bilinçaltının da ötesine, bilinçdışına uzanır…

Kişiyi bildiklerinden çok bilmedikleri hasta etme gücüne sahip olduğundan Venüs-Satürn birleşmeyen açısı çoğunlukla sorunlu ve hastalıklı ilişkilere işaret eder. Genel anlamda bu açı zaten hastalık ve ölümle ilişkilendirilir. Çoğunlukla kişileri aşan faktörler devrededir. Kişi ruhu bile duymaksızın “geçmişin hayaletleri” ile boğuşuyor, muğlak bir iklimde yaşıyor gibidir...

Doğum haritasında Venüs-Satürn birleşmeyen açısı olan kişilerin soyağacını incelemesi bazı ip uçları bulmasını sağlayabilir. Aile geçmişinde beşik kertmesi, berdel veya mecburiyetten kaynaklanan ilişkiler ağı mevcut olabilir veya bir emek, bir eser ortaya koysalar da hiç görülmemiş, hiç takdir edilmemiş olabilirler. Dolayısıyla soyağacında bir “değersizlik krizi” saklı olabilir.

Minör açılar içinde en çaresiz, en devasız açı birleşmeyen açıdır. Kadersel veya karmik diyebileceğimiz karanlık malzemelerle yüklüdür. Bu biraz hiç bilmediğiniz bir dili öğrenmeye, hiç alışkın olmadığınız bir iklimde yaşamaya, hiç tanımadığınız yüzler arasında kaybolmaya benzer bir histir…

Herşey kesif bir sis perdesi ardında saklıdır. Kişi neye, ne zaman, nasıl başlayacağını kestiremese de bir yerden başlamak zorundadır. Başını göremediği bir şeyin belki sonunu getiremeyecektir ama yine de bıkmadan, pes etmeden başlamalı ve arayışını sürdürmelidir. Birleşmeyen açının anahtarı araştırmaktır.

Bu nedenle arayış içinde olan bestecilerin, kompozitörlerin doğum haritalarında karşımıza çıkar. Dahası sinastri haritalarında da sıklıkla yer alır. Çünkü orada da iki insanın birbirini keşfetmesi, tanıması esastır.

Özellikle doğum haritasında Yod açı kalıbı bulunanların birleşmeyen açıyı kavrayabilmek için daha çok araştırma yapmalarında ve gerektiğinde psiko terapi görmelerinde yarar vardır.

Venüs-Satürn 150 derece açısına sahip ünlüler;

Birgitte Bardot (28.9.1934) Terazi burcudur. Merkür ve Jüpiter’i Terazi’dedir. Venüs’ü Başak’ta, Satürn’ü Kova’da ® partil birleşmeyen açıdadır. Yengeç’teki Plüton’u su elementi tek gezegendir. Lokomotif tipi haritanın çekici gücü Kova’daki retro Satürn’dür. Satürn haritanın yöneticisidir. Güneş, Venüs ve Uranüs düşüşte, Merkür ve Venüs karşılıklı ağırlamadadır. Merkür-Jüpiter kavuşumu en yakın orbdaki açıdır. Uranüs- Plüton, Merkür ve Jüpiter T-Kare açı kalıbında. Güneş, Kad ve Chiron büyük üçgen açı kalıbındadır. Venüs, Denebola ile Uranüs, Mirach ile, Chiron kraliyet yıldızı Aldebaran ile kavuşumdadır. Neptün, Betelgeuse ile paralel açıdadır.

Fransız sinema sanatçısı Birgitte Bardot oyunculuğu yanı sıra manken, şarkıcı ve hayvan hakları aktivistidir. Dünya sinemasında kadın bağımsızlığının ve cinsel özgürlüğünün sembolü olmuştur. İlk eşi Roger Vadim’in yönettiği “Ve tanrı Kadını Yarattı” filmi ile meşhur olur, “Le Mepris” filmindeki rolüyle de büyük başarı kazanan oyuncu “Viva Maria” filmiyle Bafta ödülüne layık görülür. 50 sinema filmi ve birçok müzik albümü mevcuttur. 4 evlilik yapan sanatçı halen son eşiyle beraberdir. 1975 yılında 40 yaşında sinemayı bırakır, mücevherlerini açık artırmayla satışa sunarak yabani ve evcil hayvanların korunması ile ilgili bir dernek kurar ve kendini tamamen hayvanlara vakfeder.

Venüs-Başak-Satürn Kova partil birleşmeyen açısı ünlü oyuncunun teori ile pratik, bağlanma ve özgürlük, sıradan ve sıra dışılık kavramları ile ilgili verdiği çetin sınavlarına işaret eder. 2004 yılında Fransa da yaşayan azınlıklara ve Müslümanlara karşı ırkçı bulunan fikirleri nedeniyle yargılanarak para cezasına çarptırılır. “Un cri dans le silence” (Sessizlikte Bir Çığlık) adlı kitabında Fransa’nın İslamlaşma tehlikesine karşı uyarıda bulunarak Müslüman göçü ile ilgili sözleri nedeniyle oldukça tepki çeker.

Robert Schumann (8.6.1810-29.7.1856) İkizler burcudur. Venüs Yengeç’te, retro Satürn Yay’da birleşmeyen açıdadır. Merkür geri gitmek üzere durağan olup Ay (Başak) ile karşılıklı ağırlamadadır. Akrep’teki retro Uranüs yücelimdedir. Jüpiter (Boğa) -Plüton (Balık) sekstili en yakın orbdaki açıdır. Gad (Koç), Venüs (Yengeç) Uranüs (Akrep) ve Satürn (Yay) arasında Hele açı kalıbı vardır. Güneş, Bellatrix ile, Merkür, Mirzam ile, Mars Capella ve Bellatrix ile, Neptün kraliyet yıldızı Antares ile, Gad Alpheratz ile kavuşumdadır. Merkür, Hamal ile, Jüpiter kraliyet yıldızı Aldebaran ile paralel açıdadır.

Alman Romantik hareketin öncülerinden biri olup besteci ve müzik eleştirmenidir. Yoğun çalışmaları sonucu piyanoda virtüöz seviyesine ulaşır fakat bir hastalık sonucu ellerini kullanamaz duruma düşünce besteci-piyanist yerine besteci-eleştirmen olur. 148 eser besteleyen Shumann’ın en ünlü bestesi “Dichterliebe “ dir. Sevdiği kadın Clar’ya ya söylemek istediklerini şarkılar besteleyerek dile getirir. Clara’ın babasının karşı çıkmasına rağmen onunla evlenir, 2 çocuğu olur.  

Ruh sağlığı bozulan Schumann şehir karnavalı esnasında Ren nehrine atlayarak intihara kalkışır. Başarısız intihar girişiminden sonra kendi isteği ile akıl hastanesine yatırılır ve 46 yaşındayken akıl hastanesinde ölür. (150 derece açının hastalık ve ölümle bağı) Shumann’ın zihinsel rahatsızlığına ve ölümüne neyin sebep olduğu tartışmalıdır. Bir kısım bunu frengi hastalığına bağlar. Schumann’ın müziğinin etkisi zaman içinde yayılır. Müziği en çok Brahms, Liszt, Wagner, Elgar ve Faure üzerinde etkili olur. Ayrıca Chopin’i ve genç Brhams’ı öven yazılar kaleme almış olup bir 19.yüzyıl bestecisi olarak günümüzde de etkisi sürmektedir.

Friedrich Nietzsche (15.10.1844- 25.8.1900) Terazi burcudur. Geniş ölçekte Venüs 6 der Başak, Satürn 0 der Kova birleşmeyen açıdadır. Tek su elementi Balık’taki retro gezegen Jüpiter’dir. Harita tipi Lokomotif olup çekici gücü Başak’taki Venüs’tür. Venüs’ün Satürn haricinde Uranüs ile de birleşmeyen açısı, Plüton ile de bir buçuk karesi, Ay ile karesi, Güneş ile yarım karesi ve Chiron ile de kavuşum açısı mevcuttur. Ayrıca Venüs Ay düğümleri ile de partil kare açısındadır. Merkür ve Venüs karşılıklı ağırlamada olup Jüpiter ve Satürn harita yöneticisidir. Güneş ve Venüs düşüştedir. Merkür-Uranüs karşıt açısı en yakın orbdaki açıdır (hızlı, keskin ve deliliğe yatkın zihin) Doğum haritasında bol açı kalıbı vardır. Gad, Venüs ve Ay T-Kare, Merkür, Satürn ve Gad büyük hava üçgeni, Venüs, Ay, Kad ve Plüton Thor’un baltası, Ay, Plüton, Gad ve Güneş arasında ise sert dörtgen vardır. Güneş, Arcturus ve Spica ile kavuşumda, Gad ise Zosma ile paralel açıdadır.

Alman filolog ve filozofu olan Nietzsche genç yaşta (25 yaş) Basel üniversitesinde profesör olarak dersler verir. Alman yazar ve filozof Schopenhauer’den fazlasıyla etkilendiği gibi Dostoyevski’den de etkilenir. Şiddetli baş ağrıları (migren) ve görme sorunu yaşadığından uzun yıllar sağlığına iyi gelecek iklim arayışına girer, kışları İtalya kıyılarında, yazları İsviçre dağlarında kendini tamamen düşünmeye ve yazmaya vererek yaşar. Frengi hastalığıyla ömür boyu boğuşmak zorunda kalır. Rus asıllı psikanalist ve yazar Salome’ye âşık olur ancak Salome onun evlenme teklifini reddeder. Annesi, dindar ve milliyetçi kız kardeşi ile yaşadığı çatışmalar ile birlikte sevdiği kadın tarafından kabul görmeyişi tüm kadınlara karşı muhalif bir tavır almasına neden olur. Nietzsche 44 yaşındayken zihinsel çöküş yaşar, çılgınlık belirtileri gösterir (Venüs Başak-Satürn Kova 150 derecelik açı etkisi) Alkolden ve Hristiyanlıktan nefret eder. Dünyaya erken geldiğini savunur ve insanların onu ancak 200 yıl sonra anlayabileceğini ileri sürer. Nitekim hayattayken değeri anlaşılmaz. O tüm hayatını düşünüp sorgulayarak geçirir. Güç istenci, Tanrının ölümü, Üstinsan gibi kavramlarla derinliğine ilgilenir. Otobiyografisini anlatan Ecce Homo, Hristiyanlık dinini yeren Deccal, Güç İstenci, Ve Böyle Buyurdu Zerdüşt adlı eserleri bulunur. Nietzsche hastalandığında bakımını hiçbir zaman anlaşamadığı kız kardeşi Elizabeth üstlenir. Zihinsel rahatsızlığının nedeni olarak frengi hastalığı gösterilir. Ölümünden sonra kız kardeşi taslakları üzerinde değişiklik yaparak Güç İstenci eserini yayınlar. Din, ahlak, kültür, felsefe üzerine metafor, ironi ve aforizma kullanarak yazdığı eleştirel yazıları tüm dünyada çığır açar.  

“Erkeklere özgü kendini hor görme hastalığının tek çaresi zeki bir kadın tarafından sevilmektir”

Diğerleri;

Guy de Maupassant; Venüs Başak-Satürn Koç® partil açı, Marlon Brando; Venüs 29 derece Boğa-Satürn 0 drece Akrep, Tom Hanks; retro Venüs 22 İkizler, retro Satürn 26 Akrep, Indra Gandhi Venüs Oğlak-Satürn Aslan, Claudia Schiffer Venüs Terazi, Satürn Boğa, Ernest Hemingway; Venüs Yengeç, Satürn Yay, Heinrich Schultz; Venüs Başak, Satürn Koç ®, Robbie Williams; Venüs Oğlak-retro Satürn İkizler, Picasso Pablo; Venüs Terazi, retro Satürn Boğa (geniş ölçekli),

Yarım Altmışlık (30 derece) Açı;

Genel olarak yarım altmışlık açının işlevi, bir doğum haritasının ana temalarını teyit eder ve destekler niteliktedir. Yarım Altmışlık açı belki başlı başına bir hikâye yazmaz ancak haritanın ana motiflerini ince ince işler. Göze çarpmayan, gürültü yapmayan sessiz sedasız dokunuşları ile dağınıklığı toparlar, gezegenleri birbirine bağlar, zinciri sürdürür.

Carter’ın deyişiyle;

“Birbirini izleyen iki burca güçlü vurgu yapılmasının potansiyel anlamda uyumlu bir değeri olmalıdır. Özellikle bazı dağınık haritalarda toparlayıcı bir işlevi olabilir”

Yarım Altmışlık açısına sahip ünlüler;

Yıldız Kenter (11.10.1928-17.11.2019) Terazi burcu olup Venüs’ü Akrep’te, Satürn’ü Yay’da partil açıdadır. Tek hava elementi Güneş’tir. Kad’ da İkizler’dedir. Lokomotif tipi haritanın çekici gücü Koç burcundaki retro Uranüs’tür. Venüs zararlı, Güneş ve Mars düşüştedir. Güneş-Plüton karesi en yakın orbdaki açıdır. Uranüs, Neptün, Merkür yod açı kalıbında, Uranüs, Mars, Venüs Thor’un Baltası, Şans noktası, Uranüs, Mars, Neptün ve Merkür arasında da Elmas açı kalıbı mevcuttur. Venüs, Zuben Elgenubi ile Jüpiter, Hamal ile, Plüton Castor ile, Kad da Mirfak ile kavuşumdadır.  Venüs, en parlak yıldız Sirius ile, Merkür, Mirzam ile, Jüpiter Ras Alhauge ile paralel açıdadır.

Tiyatro ve sinema sanatçısı, 1959 yılına kadar devlet tiyatrosunda çalıştıktan sonra kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile birlikte “Kent Oyuncuları Topluluğu” nu kurar. Konservatuvarda başlayan eğitimini ABD ve İngiltere’de tiyatro dalında aldığı eğitimlerle perçinler ve 100’ün üstünde oyun sergiler. Sahne hocalığı yapan Yıldız Kenter, pek çok yurt içi ve yurtdışı ödüle sahip olur. Yurtdışında oyunlar sergiler. Ölene kadar üretmekten vazgeçmez. Türk tiyatrosunun yeri doldurulmaz nadir sanatçılarından biridir.

Andre Gide (22.11.1869-19.2.1951) Akrep burcu (29 derece) olup Venüs Oğlak’ta, Satürn Yay’dır. Hava elementinde hiç gezegeni yoktur. Sadece Gad ve Asc hava elementidir. Harita yöneticisi Yengeç’teki Ay’dır. Satürn-Neptün üçgeni en yakın orbdaki açıdır. Venüs, Neptün, Uranüs arasında T-Kare, Güneş, Chiron, Uranüs ve Kad arasında büyük üçgen, Ay, Güneş Kad arasında yod açı kalıbı, Chiron, Ay ve Merkür arasında Thor’un baltası açı kalıbı mevcuttur. Merkur Zuben Elschemali ile,Uranüs Pollux ile, Gad Altair ile kavuşumda, Ay Zosma ile paralel açıdadır.

Roman, şiir, deneme, günlük ve oyun yazarı erken yaşta babasını kaybedince katı kuralları olan annesi tarafından püriten bir ahlak anlayışıyla yetiştirilir. Çocuklukta edindiği cinsel suçluluk duygusu, coşkulu yapısı ve eşcinsel eğilimiyle birleşince yerleşik değer yargılarına ve kurulu düzene karşı çıkar. Erken yaşta başladığı piyona çalmayı ölünceye kadar sürdürür. Piyano tutkusunun bir ürünü olarak “Chopin Üzerine Notlar” (Notes sur Chopin) yazar.1947 yılında Nobel Edebiyat ödülüne layık görülür ve 27 yaşında Fransa’nın en genç belediye başkanı seçilir. “Pastoral Senfoni” ve “Dar Kapı” adlı eserlerinde evliliğinde yaşadığı sorunların izleri görülür. Ayrıca kaleme aldığı otobiyografisi de itiraf edebiyatının güçlü örnekleri arasında gösterilir. 17.yüzyıl Fransız edebiyatının hümanist ve ahlakçı yazarı olarak tanınan Gide ilerleyen yaşında insanlığın sorunları ile daha yakından ilgilenir, Fransa’nın sömürge politikasını eleştirir.

Dipnot;

(1) Detaylı bilgiye web sitemizin astroloji bölümünde yayınlanan açılar başlıklı yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça;

01) Astrolojide Açılar- Sue Tompkins

02) Nazan Öngiden – Eylül Esintisi III. Cilt/Açılar

03) Wikipedia- Rudyar Kipling

04)Wikipedia- Stephen King

05) Ensonhaber – Stephen King Kimdir?

06) Senfonik Ankara- Robert Schumann

07) Friedrich Nietzsche – Ecce Home (Kişi Nasıl Kendi Olur)

08) Friedrich Nietzsche – Deccal- Hristiyanlığa Lanet

09) Wikipedia- Andre Gide

10) Andre Gide- Pastoral Senfoni


 

ÖNCEKİ YAZI Gönül Yorgunluğu SONRAKİ YAZI Rubai
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın