Eylül Esintisi - İkizler Burcu Meslekleri

İkizler Burcu Meslekleri

Astrolojik açıdan meslekler konumuzu İkizler burcu ile sürdürüyoruz.

Tarihsel arka planı; henüz hayatı kolaylaştıran iletişim araçlarının icat edilmediği çağlarda haberleşme posta güvercinleri ve ulaklarla sağlanırdı. Çağlar boyunca insanoğluna yardımcı olmak üzere eğitilen haber güvercinlerini iletişimin sembolik ataları olarak görmek yanlış olmaz (1) Haberin hızlı ve güvenilir bir şekilde yerine ulaştırılması işinde becerikli ve ayağına çabuk ulaklar da hiç şüphesiz kanatlı sandaletleri olan cin gibi zeki Tanrı Merkür'ün varisleridir.

Tarihsel süreçte İkizler burcu/Merkür enerjilerinin gelişmesi neticesinde mektup, telgraf, telefon, faks vb iletişim araçları hayatımıza dahil oldu. Günümüzde haberleşme sistemleri çok daha çeşitlenip hızlandı. Öyle ki Merkür'ün bir oktav üstü Uranüs'ün devreye girmesiyle dijital devrim gerçekleşti.

Böylece dünyanın bir ucundan diğerine haber taşıyan ulakların yerini dünyayı ayağımıza getiren internet ve süper cep telefonları, iki konum arasında mesaj taşıyan posta güvercinlerinin yerini de konum belirleyen gps teknolojileri aldı. Bugün en gelişmiş iletişim araçları parmaklarımızın ucunda, yarın Uranüs İkizler burcuna geçtiğinde çılgın keşifler yaşamımızı akla hayale gelmeyecek biçimde değiştirebilir...  (2) 

Günümüz çerçevesinde; hava elementi ve değişken niteliğe sahip İkizler  burcunun zihinsel enerjisi oldukça yüksektir. Bu zihinsel yetilerin olumlu kullanılması sonucu basın ve yayın organları, gazetecilik, yazarlık, matbaacılık, öğretmenlik (ilk ve orta seviye) tercümanlık, sekreterlik, bilirkişilik gibi meslekler öne çıkar. Edebiyat ve matematik de bu koldan beslenir. Ayrıca haber spikerliği, tv ve radyo programı sunuculuğu, posta ve kargo servisleri, nakliyecilik, özel araç, taksi ve dolmuş şoförlüğü (en bitirim şoförler onlardan çıkar) okul servis araçları vb yine İkizler/Merkür enerji yelpazesinde toplanır. İkizler burcu/Merkür enerjilerinin eski çağlardan bugüne uzanan alış veriş uzmanlığı ve ticari zekası bol sayıda kurnaz tüccar üretebileceği gibi dilbaz bir pazarlamacı ve usta bir satış elemanı da üretebilir.

İkizler burcu/Merkür enerjileri diğer burç enerjileri ile etkileşime girdiğinde yatkın olduğu mesleklerin farklı tonlarda yansımaları devreye girer. Örneğin İkizler-Balık karışımı (Merkür Balık/Neptün-Jüpiter İkizler) bale, opera sanatında veya spiritüel konularda yazma yeteneği verebilir. Bu karışımın aynı zamanda göz bağlayıcı bir etkisi vardır. İllüzyona yatkınlık verdiğinden usta sihirbazları da ortaya çıkarabilir.  

İkizler- Aslan karışımı(Merkür Aslan/Neptün-Jüpiter İkizler veya Güneş İkizler/ Yükselen Aslan) sosyal organizasyon, reklamcılık, şov ve oyunculuk yeteneği verebilir. İkizler-Yay karışımı (Güneş İkizler-Tepe noktası Yay veya Merkür Yay- Jüpiter İkizler) günübirlik şehir turları düzenleme, rehberlik veya komedyenlik yeteneği verebilir. Aynı zamanda en meşhur laf ebesi veya boş gezenin boş kalfası da bu karışımın bir marifetidir. İkizler-Terazi karışımı (Merkür Terazi/ Neptün- Jüpiter İkizler/Güneş Terazi-Asc veya MC İkizler) makyözlük, hatiplik, şarkıcılık, hattatlık, elçilik, diplomatlık yeteneği sunabilir. 

Mesleki üstünlükleri ve zaafları; bilginin toplanması ve dağıtılmasında İkizler burcu baş roldedir. Konuşmayı, fikir alış verişinde bulunmayı sever. Entelektüel, meraklı ve uyum sağlama yeteneği yüksektir. İkizler sosyal yaşam kelebeğidir. Genç, neşeli ve enerjik olduklarından çalışma ortamında aranılan ve sevilen tiplerdir. Açık algısı ve hızlı kavrayışı ile çalışma arkadaşlarının önünde gider. Kıvrak zekası ve çevik manevra kabiliyeti ile pek çok işin kısa sürede üstesinden gelebilir. Genelde tek bir iş ile yetindikleri pek görülmez. En az iki meslekleri ya da mesleki eğitimleri vardır. Emeklilikten sonra da boş durmaz ve çalışabilirler.

Ancak İkizler burcunun iki uçlu (bipolar) bir enerjiye sahip olduğu kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Anında pozitif uçtan negatif uca geçebilir. Ham zekası kurnazlığa ve sahtekarlığa kayabilir. Doğası gereği yüzeyseldir. Meselelerin derinliğine inmek ona göre değildir. Kaypak ve fırsatçıdır. Kendi çıkarları her şeyin önünde gelir. Çok değişken, huzursuz ve maymun iştahlıdır. Gevezeliğe, yalana, dedikoduya meyilli olması iş hayatında ciddi sorunlara sebep olabilir. Birbirine tezat düşünce ve duygu yapısı son derece kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin onlardan çok iyi bir hatip çıkabileceği gibi bir demagog da çıkabilir. Büyük bir yazar çıkabileceği gibi intihal yapan sözde bir yazar da çıkabilir. Genelde iyi bir iş bağlayıcısı ve bitiricisidir ama en maharetli dolandırıcılar, en hızlı yankesiciler ve en usta hırsızlar da İkizler/Merkür'ün gölgeleridir...

İkizler/Merkür enerjilerinin diğer burç enerjileri ile karışımı zodyakın en riskli karışımdır. Örneğin İkizler-Terazi karışımı bilgili ve zarif bir diplomat kadar kibar hırsız Arsen Lupen tipini de açığa çıkabilir. Hırsızların piri Arsen Lupen neşeli, espirili, çapkın ve kibar bir hırsızdır. İyi nişancıdır ancak kan dökmeyi sevmez (4) İkizler-Akrep- Başak karışımı kül yutmaz dedektif Sherloc Holmes tipini ortaya çıkarabileceği (5) bazen de bir seri katil tipini ortaya çıkarabilir. İkizler-Kova-Başak karışımı harika teknoloji mühendisleri yaratabileceği gibi dünya çapında etkili, son derece tehlikeli bilgisayar korsanı (hacker) tipi de yaratabilir...

Kuşkusuz her insanın birbirinden farklı bir kaç yüzü vardır ama İkizlerin binbir yüzü vardır. En zengin maske koleksiyonu ondadır ve henüz bugüne kadar onun rekorunu kıran da çıkmamıştır... (6)

İkizler burcu yöneticisi Merkür ve 3. ev bağlantısı; İkizler burcunun Asc veya Mc'yi kesmesi ya da Merkür'ün Asc ve Mc ile kavuşum yapması kişiye keskin bir zeka, yüksek bir iletişim beceresi katabilir. Keza 3. evde gezegen birikimi olan kişinin de zihinsel enerjileri yüksek, el becerileri gelişmiş olabilir. Ayrıca lokal çevresi ile ilişkileri güçlü olabilir. Hayatını yazarlık, öğretmenlik veya bilgisayar programcılığı ile kazanabilir. Kardeş veya akrabalarla aynı mesleği yapabilir ya da birlikte aynı iş yerinde çalışabilir. İkizler burcu birinin doğum haritasında Merkür retro ise kişi yeteneklerini tam anlamıyla sergilemekte zorlanabilir veya bir iş sahibi olmakta sıkıntı çekebilir. Aynı şekilde yükseleni İkizler olan birinin Merkür'ü retro ise ya da Merkür 12. eve düşüyorsa kendini ifade etme sorunu yaşayabilir, bir iş sahibi olma konusunda talihsiz olduğunu düşünebilir. Eğer Merkür 10.evde retro ve MC  ile kavuşumda ise yine iş hayatı ile ilgili ciddi sıkıntılara açık olabilir. Bir meslek sahibi olmakta zorlandığından aileye bağımlı yaşayabilir. 10. evin 4.ev ile bağlantısını kurarsanız bu aksa düşen gezegenlerin aile ile sıkı bir bağlantısı olduğunu fark edersiniz. Kişi istemese de ailenin dayattığı bir mesleği sürdürebilir veya içgüdüsel olarak aile mesleğini devam ettirebilir... (6)

Dipnot;

(1) Başlangıçta mesaj ulaştırma konusunda posta güvercinlerinin yeryüzü şekillerini ezberledikleri düşünülmüş, sonrasında ise güneşin ve yıldızların konumlarına göre yollarını belirledikleri görüşü ağırlık kazanmış. Dünyanın manyetik alanını yön bulmada kullandıkları görüşü uzun yıllar kabul görse de en son ortaya atılan varsayıma göre güvercinlerin koku duyularını kullanarak hedeflerine ulaştığı görüşü ağırlık kazanmıştır.

Gerek dünyanın manyetik alanını ve gerekse atmosferdeki hava moleküllerini kullanarak yönlerini bulmaları olasıdır. Posta güvercinleri bir nevi dünyanın koku haritasını beyinlerine yerleştiriyor olabilir. Tarihsel süreçte Posta Güvercinlerinin oynadıkları rol küçümsenmeyecek kadar büyüktür zira savaşların akıbetini bile değiştirmişlerdir.

(2) Uranüs'ün 2025-2026 yıllarında İkizler burcuna geçmesiyle dijital gelişim daha da hızlanacak ve sanal dünya istesek de istemesek de reel dünyamız haline gelebilecektir.

(3) Maalesef böyle bir kötü şöhreti vardır. Fransız yazar Alexandre Dumas, "Kamelyalı Kadın" romanında Merkür'e şöyle atıfta bulunur;

"Tüccarlarla hırsızlara aynı tanrıyı veren eski çağ insanları ne kadar da haklıymış!"

Çoğunlukla zeka ve akıl birbirine karıştırılsa da aynı şey değildir. İkizler burcunun yönetici gezegeni  Merkür ham zekayı simgeler. Yay burcunun yönetici gezegeni Jüpiter ise aklı simgeler. İkizler ve Yay aynı aksı paylaşan burçlardır. Dolayısıyla ham zekanın akla dönüşebilmesi için aynı eksende düet yapan iki burç enerjisinin harmanlanması gerekir. Bu konuda daha geniş bilgiyi bu iki burç ile ilgili yazılarımızda bulabilirsiniz.

(4) Fransız yazar Maurice Leblanc'ın Fransız anarşist ve hırsız olan Marius Jacob’ın hayatından esinlenerek yarattığı Arsen Lupen tipini veya Peyami Safa'nın, Arsen Lupen tipinden etkilenerek Server Bedi takma adıyla kaleme aldığı  "Cingöz Recai" tipi bu konuda size bolca fikir verebilir...

(5) Polisiye edebiyatının seçkin örneklerinden biri olan Britanyalı dedektif  Sherlock Holmes tipi de  Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılmış olup İkizler/Merkür enerjilerinin diğer burçl enerjileri olan karışımına güzel bir örnektir.

(6) Aile bağlantısına bir sonraki Yengeç burcu mesleklerinde daha detaylı değindiğimizde konu daha açıklığa kavuşacaktır.

Kaynakça;

1) Nazan Öngiden- Yıldızlardaki Malzemedir Harcımızda Var Olan

2) Nazan Öngiden- Eylül Esintisi  (I ve II. Ciltler)

3) John Scofield - İş ve Mükafat

4) www.mühendis beyinler.net- Posta Güvercinleri Yönlerini Nasıl Bulur?

5) Sır Arthur Conan Doyle- Dörtlerin Yemini

5) Netflix - Arsen Lupen dizisi,

6) Netfilix - Sherloc Holmes dizisi,

 

 

 

 

 

ÖNCEKİ YAZI Aşk Cesaret İster SONRAKİ YAZI Pancar Turşusu
Aslan Burcu Meslekleri
Aslan Burcu Meslekleri
04.03.2021 12:47:57
Hoş Geldin Mart
Hoş Geldin Mart
01.03.2021 10:39:51
Kehanet Değil Öngörü...
Kehanet Değil Öngörü...
28.02.2021 22:48:06
Yorum Yazın