Eylül Esintisi - SONBAHAR EKİNOKSU

SONBAHAR EKİNOKSU

İlkbahar- Sonbahar ekinoksları ve Yaz- Kış gündönümleri ile ilgili sitemizde bilgilendirici yazılar mevcut olduğundan bu yazımızda sadece önemli bir kaç hususa değineceğiz. Doğa ve insan yaşamı döngülerle karakterizedir. Nasıl ki doğanın mevsimleri varsa insanın da vardır.  İnsanın mevsimleri her zaman doğa ile paralellik göstermediği gibi insandan insana da farklılık gösterir. Birimizin içsel mevsim yaz iken diğerimizin kış veya sonbahar olabilir. İnsanlar arasındaki anlaşmazlık ve çatışmalarda diğer faktörlerin yanı sıra mevsimsel uyuşmazlık da hatırı sayılır bir öneme sahiptir.

Aydınlık (gün) ile karanlık (gece) hem günlük hem de mevsimsel ritme sahiptir. İlkbahar ekinoksunun başladığı 21 Mart da gündüz ile gece eşitlenir ve hemen akabinde günler uzamaya, geceler kısalmaya başlar. 21 Haziran Yaz gündönümünde en uzun gün, en kısa gece yaşanır. Zafer gün ışığının iken karanlık can çekişir. Sonbahar ekinoksunun başladığı 23 Eylülde ise gündüz ve gece ikinci kez eşitlenir ve hemen akabinde günler kısalmaya geceler uzamaya yani aydınlık azalmaya, karanlık artmaya başlar. 21 Aralık Kış gündönümünde ise en kısa gün ve en uzun gece yaşanır. Bu sefer de karanlık zirve yaparken aydınlık can çekişir. Sonrasında tekrar aydınlık artmaya karanlık da azalmaya başlar. Kısacası aydınlık ile karanlığın güç savasında hiç bir zaman kalıcı bir galibiyet yoktur. Zafer mütemadiyen birinden diğerine geçer ve bu döngü böyle sürüp gider. Kısacık bir an iki güç eşitlense de sonra güç dengesi tekrar bozulur. Hiç bir zaman kalıcı bir eşitlik sağlanamaz. İç görüsü gelişmiş kişiler kendi hayatlarına da dikkatle baktıklarında bu şaşmaz döngünün farkına varırlar. Hiç bir şey sonsuza kadar aynı ritimde sürmez, aynı minvalde gitmez, insan da öyle... O da halden hale evrilir durur...

23 Eylül günü sabah erken saatlerde Güneş Başak burcundan çıkıp, Terazi burcuna geçecek ve sonbahar mevsimi başlayacak. Bu sonbahar ekinoksunu önemli kılan bir astronomik fenomen de 21.yüzyılın en uzun süreli tam Ay tutulmasıdır. Hatırlayacağınız üzere 27.7.2018 de Kova burcunun 04 derece 44 dakikasında tam Ay tutulması gerçekleşmişti. Bu tutulmanın tam kalbinde yer alan Mars gezegeni ekinoksla birlikte ivme kazanacak, 25 Eylüldeki dolunay ile tetiklenecek ve 26-27 Eylül gibi de tam tutulma noktasındaki pozisyona gelecek. Ay tutulması başından sonuna dek ülkemizden izlendiğinden ani ve beklenmedik gelişmeler, sürpriz ve şoklar toplumsal hayatı derinden etkileyebilir. Aynı zamanda Mars tutulma esnasında kavuşum yaptığı Ay ve Güney Ay düğümünün dizpozitörü Uranüs ile de kare açısını tekrarlayacak. Her şey bir anda çok hızlı bir şekilde olup bitebilir. Uzun süredir peşpeşe geri giden gezegenlerin içe dönen enerjileri patlayarak dışarı çıkabilir. Her halükarda gerilim tırmanabilir, heyecan, huzursuzluk, tahammülsüzlük, tutarsızlık, acelecilik, kabalık, şiddet, cinnet halleri artabilir. Mars-Uranüs kare açısı yoğun stres ürettiğinden hemen her anlamda yüksek tansiyon demektir. Elektrik yükü artacağından hava muhalefeti (şimşek, yıldırım, fırtına, kasırga, hortum, sel baskınları) kuvvetli bir ihtimaldir. Bilhassa doğum haritasında tutulma derecesi Ay, Güneş gibi ışıklar veya içsel gezegenler ya da yükselen, başucu gibi önemli referans noktaları ile çakışan kişiler çok daha fazla tehlikeye açıktır. Bu kişiler kabaran öfke, heyecan fırtınası ve sinir dalgaları ile başa çıkmakta sıkıntı çekebilir. Bilinç düzeyi yüksek, farkındalığı gelişmiş kişiler bu yüksek frekanslı enerjileri hayatlarında itici güç olarak kullanmakta ve hedeflerine varmakta daha başarılı olurken, aksi durumda olan kişiler bu yüksek hertzdeki enerjilerin istilasını olumlu bir alana kanalize etmekte başarısız kalabilir. Mars-Uranüs enerjileri yüksek voltaj etkisi yaptığından kanda elektriksel kıvılcımlanmaya yol açabilir. Sinir krizi ve vandallık eğilimi ile birlikte yüksek tansiyon, şiddetli baş ağrıları, migren atakları, beyin kanaması, beyin felci, kalp krizi, aort başta olmak üzere atardamar, el ve ayak bilekleri ile ilgili rahatsızlıklar görülebilir. Dikkat! 

Bu süreci daha iyi kavramak isteyenler web sitemizdeki Kova Burcunda Ay Tutulması ve Geri Giden Gezegenlerle ilgili yazılarımıza bakabilir.

ÖNCEKİ YAZI EYLÜL KOKUDUR... SONRAKİ YAZI YER TANRIÇASI GAİA İLE GÖK TANRISI URONOS
Sınır Tarihte Doğmanın Astrolojik Anlamı (II)
Sınır Tarihte Doğmanın Astrolojik Anlamı (II)
08.09.2021 15:00:54
Sınır Tarihte Doğmanın Astrolojik Anlamı
Sınır Tarihte Doğmanın Astrolojik Anlamı
19.08.2021 10:54:39
Güneşin Burç Değiştirme Tarihleri
Güneşin Burç Değiştirme Tarihleri
09.08.2021 12:11:58
Yorum Yazın