Eylül Esintisi - Yengeç Burcu Meslekleri

Yengeç Burcu Meslekleri

Zodyakın 2.çeyreğine geçtik. Yengeç burcu ile meslekler konusuna devam ediyoruz.

Tarihsel arkaplanı; 18.yüzyılın sonlarında başlayıp 19.yüzyılda etkisi güçlenen romantizm akımı klasisizme bir tepki olarak doğmuştur. Duygu, düş, hayal ve fantezilerin coşkulu bir ifadesi olan romantizm, astrolojik bağlamda Yengeç ve yöneticisi Ay ile örtüşür. Romantizm etkisi en çok edebiyat ve sanata yansımıştır. Zodyakın romantik çocuğu Yengeç burcu için edebiyat ve sanat derin duygularını dışa vurmanın özgün bir yoludur. Ay Yengeçte şairdir, aşka aşıktır... Venüs Yengeçte gizemli sanatçıdır. Merkür Yengeçte aşk romanı yazarı veya saz aşığıdır.

Yengeç su elementi ve öncü niteliğe sahip bir burç olduğundan her tür sıvılarla bağı güçlüdür. Deniz kurdu kaptanlar kadar gözü kara korsanlar, yuvası gemi olan tayfalar, dalgıçlar, sünger avcıları ve su altı dehlizlerini avucunun içi gibi bilen inci avcıları Yengeç burcu enerji yelpazesinde toplanır. Mezeleriyle ünlü meyhaneler, mey sunan sakiler, usta aşçılar, sakalar, sıcak buharlı hamamlar ve termal kaplıcalar, tellaklar ağırlıklı olarak Yengeç burcu enerjisi ile titreşir.

Yengeç burcunun anaçlık duygusu hayli gelişmiş olduğundan sütanne ve dadı figürlerine de karşılık gelir. Maziye olan düşkünlükleri ve güçlü anı hafızaları onları tarih araştırmacısı veya tarih yazarı da yapabilir. Özellikle Yengeç (4.ev) - Oğlak (10.ev) eksen ilişkisi içinde Vakayinüvisler (Yengeç/4.ev), Kronikler (Oğlak/10.ev) bu kapsamdadır (1) Köklerine olan bağlılıkları ve vatanseverlik duyguları güçlü olduğundan köken araştırmacısı ve soy ağacı tutan kişiler de onlardan çıkabilir.  

Günümüz çerçevesinde; dünden bugüne baktığımızda bazı meslekler kaybolurken bazıları değişime uğrar bazıları da çağın ihtiyaçlarına göre oluşur. Genellikle deniz yolu seferleri, deniz yolu ticareti (armatörlük) vatan savunmasına hizmet eden denizaltıları, askeri denizcilik okulları, limanlar, gümrükler, yelken ve sörf kulüpleri, yüzme, kürek çekme gibi su sporları Yengeç burcu enerjilerinin yayıldığı alanlardır. Futbolda ise kaleci başta olmak üzere defansta yer alırlar. Deniz veya debisi yüksek nehirlere kurulan köprü ve baraj yapımında mühendis veya usta olarak da karşınıza çıkabilirler.

Mezeleri ile meşhur meyhaneler, barmenleriyle fark yaratan barlar (sihirli karışımların gizli formülü onlardadır), sauna, hamam, termal kaplıca, havuz, spa merkezleri, plaj (can kurtaran) kumsal ve sahillerde onların izini sürebilirsiniz. Yengeç burcu kadını ve erkeği doğuştan anaç olduğundan çocuk bakıcılığı, yuva öğretmenliği, kreş işetmeciliği, çocuk esirgeme kurumu vb alanlarda hizmet edebilirler. Aynı zamanda şefkat ve empatisi yüksek olduğundan hemşirelik, yaşlı bakımı, huzur evleri gibi kurumlarda sosyal sorumluluk üstlenebirler.

Edebiyat alanında bilhassa romantik şiir ve roman türünde oldukça iyidirler. Tarih araştırmacısı veya tarih yazarlığının haricinde günlük tutmak ve anıları yazma konusunda yeteneklidirler. Yemek pişirmekten büyük bir haz duyduklarından en iyi aşçılar, mezecililer onlardan çıkabilir. Bu çerçevede yemek şirketleri, lokantacılar, gıda toptancıları, su ürünleri satıcıları (balık,yengeç,karides vb), su satıcıları, garsonlar, içki imalatçıları, turşucular, pastaneler, mandıralar (özellikle Ay Boğa veya Dünya Yengeç), otel, pansiyon vb konaklama hizmetleri ile emlak işerinde de oldukça başarılıdırlar.

Güçlü Ay etkisi söz konusuysa gümüş ve antik takılar, ikinci el giysi (vintage) satanlar, antikacılar, pul ve eski para koleksiyoncuları, nostaljik eşya ve aksesuar satışında da oldukça maharetlidirler. Yengeçler harcamaktan çok biriktirmeyi severler. Sıkı tasarrufçu olduklarından bankacılığı meslek olarak seçenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Paranın sesi ve rengi adeta onları büyülediğinden en iyi veznedar ve tahsildarlar da Boğa- Yengeç enerjisi güçlü olanlardan çıkar...

Mesleki üstünlükleri ve zaafları; Yengeç burcu dünyayı doğrudan duygularıyla algılar. Haliyle meselelere tarafsız bir gözle bakmakta zorlanır. Med-cezirli yapısı gereği çalışma arkadaşlarıyla ilişkileri sorunlu olabilir. Buluttan nem kapan yapısı gereği çok çabuk alınıp küsebilir. Aşırı hassas ve güvensiz olduğundan ekip çalışması için fazla elverişli olmayabilir. Ancak duygusal bağ kurabildiği insanlar arasında ve güven hissettiği ortamlarda daha verimli çalışabilir. Şefkat, empati ve yardımseverlik duyguları güçlü olduğundan insan kaynakları bölümünde değerlendirilebileceği gibi fazla rahatsız edilmeyeceği ve kendisini güvende hissedebileceği sakin bir köşede de üretkenliği desteklenebilir. Yengeç Zodyak'ın en ürkek burcudur. Dış dünyayı tehlikelerle dolu bir yer olarak algıladığından hayatta en fazla ihtiyaç duyduğu şey güvende hissetmektir. Bu nedenle ona sunulacak korunaklı köşe, yumuşak özünü muhafaza eden sert kabuğunu çağrıştıracağından rahatlatıcı bir etkiye sahiptir (2)

Yengeç burcu da Boğa burcu gibi ağırkanlı olduğundan yollara düşüp işe gitmektense evde çalışmayı sever. Yengeç kadını örgü, nakış vb el becerileri kadar tatlı ve tuzlu hamur işleri üretip pazarlama konusunda doğal bir yeteneğe sahiptir. Özellikle Yengeç- Başak enerjileri güçlü kadınlar evde binbir çeşit üretip aile bütçesine katkı sağlamakta rakipsizdir. Yengeç  burcunun aşçılık yeteneğini birleşen enerjiler kapsamında ele alırsak Yengeç=pişirme yeteneği, Boğa= damak zevki, Başak= servis yeteneği, Terazi= estetik sanatı şeklinde formüle edebiliriz. Aşçılığı sanata dönüştüren meşhur gurmelerin doğum haritasında bu enerji bileşkeleri ön plandadır.

Yengeç-Balık karışımı sanat için biçilmiş bir kaftandır. Çünkü bu ikilinin ilham perileri boldur. Yengeç-Oğlak karışımında en iyi tarihçiler, kronikler yanı sıra harita çizerler (kartograf), müze yetkilisi veya çalışanı da çıkabilir. Temizlik işleri ve çocuk bakıcılığı deyince Yengeç-Başak karışımının kimse eline su dökemez. Bu nedenle parmakla gösterilen ev hanımları da en çok bu karışımdan çıkar (3) Yengeç -Boğa karışımı spa merkezlerinde masaj terapisti olabilir. Yengeç-İkizler karşımı iyi bir yelkenci veya sörfçü olabilir. Jüpiter Yengeçte namlı bir armatör olabilir. Mars Yengeçte iyi bir yüzücü veya su sporları hocası olabilir. Ay Yengeçte suların dilini çok iyi bilen bir kaptan olabilir. Yengeç veya Yengeç enerjisi güçlü olan kişilerin maddi İmkanları yerindeyse mutlaka bir yat ya da kotra, değilse küçük bir sandal edinir. Çünkü dalgaların sesi, iyot kokusu onlara iyi hissettirir ve şifa verir. Aynı şekilde bir deniz, nehir ya da göl kenarında yaşamak da öyle. Pek çokların evlerinde onlara huzur veren akvaryumları bulunur.

Ay Akrepte sadece suların değil ruhların da derinliklerine inen bir dalgıç- terapist olabilir. Gizlilik ve gizem deyince Yengeç-Akrep karışımı birebirdir. Buna Kova ve İkizler enerjileri eklendiğinde ortaya sıradışı bir şifre kırıcısı çıkabilir. Örneğin gizli belge ve fotoğrafları yayınlayarak çok sayıda uluslararası skandalı ortaya çıkarıp internet sitesinden yayınlayan bilgisayar programcısı ve Wiki Leaks'in kurcusu Julian Assange'nin Güneşi ve Merkürü Yengeç burcunda, Ay ve Jüpiteri Akrep burcunda, Kad Kova burcunda, Venüs ve Satürn İkizler burcundadır...

Yengeç burcu yöneticisi Ay ve 4.ev bağlantısı; gezegenlerin çoğu 4.evde kümelenmişse (bilhassa Güneş, Ay ve Ay Düğümleri) kişi aile mesleğini sürdürmeye meyilli olabilir. 4.evde Yengeç burcunda Güneşi olan bir kişi babası ile birlikte çalışabilir. 10. evi kesen Yengeç burcu veya MC ile kavuşan bir Ay, kişinin meslek seçiminde annenin önemli bir rol oynayacağına işaret edebilir. Hatta kişi annesi veya anne figürüne yakın kadınlarla birlikte bir iş de yapabilir. Yükselen Yengeç aileye fazlasıyla bağımlı olduğundan meslek seçiminde ailenin fikirlerine boyun eğebilir veya çalışıp üretmek yerine ailenin kanatları altına sığınabilir. Kuşkusuz bu bir tuzaktır. Yükselen Yengeç kendi başına karar almaya ve uygulamaya yönlendirilmelidir. Özellikle yükselen yöneticisi Ay 4.evde kendini kuma gömüş veya 12.evin sisinde kaybolmuşsa bu kişiler kendi yollarını bulabilmek için işinin ehli bir kılavuza veya terapiste ihtiyaç duyarlar...

Dipnot;

(1) Osmanlı imparatorluğunda saltanatın tarihi olaylarını kaydetmekle görevli kişiye Vakayinüvis  adı verilir. Kronikler olayları tarih sırasına göre (kronolojik olarak )yazan kişilerdir.

(2) Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için web. sitemizde "Zaman Yengeç İken" başlıklı yazılarımız ile birlikte Ay ve 4.ev başlıklı yazılarımıza bakılmasında fayda vardır.

(3) Ev hanımlığı asla dudak bükülüp geçiştirilecek bir husus değildir. Ev hanımları takdir ve ücret almayan emek işçileridir. Yemek, temizlik, çocuk bakımı, alış veriş vb her biri ayrı bir meslek dalı olabilecek işleri tek başına çekip çevirmektedirler.

Kaynakça;

1) Nazan Öngiden- Yıldızlardaki Malzemedir Harcımızda Var Olan

2) Nazan Öngiden- Eylül Esintisi I ve II Cilt

3) John Scofield - İş ve Mükafat

4) Mustafa Nihat Özün- Osmanlıca-Türkçe Sözlük

5) Wikipedia - Romantizm

ÖNCEKİ YAZI Biz ikimiz... SONRAKİ YAZI Kehanet Değil Öngörü...
Kova Burcu Meslekleri
Kova Burcu Meslekleri
18.04.2021 13:18:25
Oğlak Burcu Meslekleri
Oğlak Burcu Meslekleri
09.04.2021 16:52:03
Yay Burcu Meslekleri
Yay Burcu Meslekleri
02.04.2021 11:37:52
Yorum Yazın