Eylül Esintisi - ZAMAN YENGEÇ İKEN...

ZAMAN YENGEÇ İKEN...

Yengeç burçlar kuşağının romantik çocuğudur.Duyguların dilinden iyi anlar, şiir ve edebiyata düşkündür. Yengeç yüreğiyle düşünür, yüreğiyle hareket eder. Ancak yüreğinin tellerini titretirseniz size kendini açar, aksi takdirde ne kadar zeki ve mantıklı olursanız olun ona ulaşamazsınız. İstediği duygusal cevabı, istediği duygusal tonda verebilmeniz için onun sert kabuğunu delip yumuşak içine sızmanız gerekir.Bünyeniz yoğun neme dayanıklıysa ne ala aksi durumda nefes darlığı çekerseniz. Yengeç'in kabuğu içinde boğulmadan yaşamak bir hayli zordur...

Yengecin de Balık gibi hayaller,rüyalar, fanteziler ve maneviyattan yana zengin bir iç alemi vardır. İçgüdüleri onun hayatta kalmasını sağlayan en güçlü ölçüm aletidir. Ne var ki Yengeç, tüm burçlar arasında en med-cezirli yapıya sahip olanıdır. Efendisi Ay'ın ritminde günde en az iki kez bir dibe vurup, bir yüzeye çıkar. Ay'ın fazlarına göre sabahtan akşama ruh hali durmadan değişir, biteviye alçalıp kabarır,şiddetli duygusal çalkantılarla sarsılır. Yengeç  son derece hassas, alıngan, duyarlı, kuruntulu ve kırılgandır. Adeta buluttan nem kapar, çok çabuk gücenip çok çabuk küser. Neye incinip neye surat astığını anlamanız çok zordur. Nasıl ki İkizler bir zeka labirenti ise, Yengeç de bir duygu labirentidir. Akmaya hazır gözyaşları en büyük duygusal şantaj aracıdır.Kaprisiyle etrafını terörize etmekte üstüne yoktur. Kendini koruma içgüdüsü çok kuvvetli olduğundan en ufak bir dışsal tehdit karşısında bile hemen savunmaya geçer.Sıkı bir defansiftir.

Yengeç burcunun kadını da erkeği de doğuştan anaç ve evcildir. Aile-yuva-vatan üçlüsü Yengeç'in kalbinin attığı değerlerdir. Yengeç ait olduğu coğrafyanın dışına çıkmayı aklının ucundan bile geçirmez. Ata köklerine, doğup büyüdüğü topraklara derinden bağlı olduğundan onun en büyük kabusu "Göç" ya da "Tehcir" olgusudur. Bu çağda fazla mı muhafazakar geldi size!Öyledir! Dünya vatandaşlığı mı dediniz? O da ne demek? Kim uyduruyor bu yalanı! Vatan sınırları dışında kalan her yer ona göre kafestir.

"Bülbülü koymuşlar altın kafese, ağlamış inlemiş demiş vatanım..."

dizeleri tartışmasız bir Yengeç klasiğidir. Vatanı her şeyin üstündedir, vatanı her şeyin önündedir, vatanı en kutsalıdır ve o takdire şayan bir vatanseverdir.

 

   

 

 

ÖNCEKİ YAZI KADIN İNCİ GİBİDİR SONRAKİ YAZI BİR AVUÇ IŞIK...
Yılın İlk Dolunayı
Yılın İlk Dolunayı
27.01.2024 22:03:32
Oğlak Burcunda Yeniay
Oğlak Burcunda Yeniay
11.01.2024 23:32:15
Açısız Merkür ve Retro Merkür Özellikleri
Açısız Merkür ve Retro Merkür Özellikleri
21.11.2023 12:33:02
Yorum Yazın