Eylül Esintisi - HAZİRAN AYI

HAZİRAN AYI

Haziran ayının ilk üç haftası İkizler burcu/Merkür, son haftası da Yengeç/Ay enerjisi ile titreşir. Haziran bir geçiş ayıdır. Bahar sonu ve yaz başı arasında yer alır. Astronomik olarak 21 Haziranda yeryüzünün kuzey yarım küresinde güneş ışınları yengeç dönencesine dik olarak geldiğinde yaz mevsimi başlar (1) İkizler burcu enerjisinin etkin olduğu ilk baharın son demlerinde havalar iyiden iyiye ısınmaya başladığından insanlar kendilerini daha zinde ve canlı hisseder. Bir yandan da ortalığı tatil heyecanı ve telaşı kaplar. Merkür'ün kanatlı sandaletlerini ayağına geçirenler soluğu tatil beldesinde alabilir.


Haziran ayı takviminin en göze çarpan iki tarihinden birisi 9 hazirandır. Yay burcunun yaklaşık 19 derecesinde dolunay olacak. Aynı gün Jüpiter durağan ve ileri harekete geçmeye hazırlanacak. 10 Haziranda ise üç gün sürecek olan "Ülker doğumu fırtınası" var.(2) Dolunay ve fırtına tarihi çakıştığından fırtınanın şiddeti artabilir. Söz konusu bu tarihler başta olmak üzere Haziran ayı boyunca olumsuz etki altında kalacak organlar ve açığa çıkabilecek rahatsızlıklardan bazıları şunlar olabilir; 
-Sinir sistemi; zihinsel enerjilerde yükselme olacağından aşırı faal zihin, uykusuzluk, asabiyet, sinir krizi vb. Mevcut zihinsel problemleri olan insanlarda ataklar görülebilir.
-Solunum sistemi; akciğer ile ilgili rahatsızlıkları olanların bu süreçte tedbirli olmasında yarar var, astım krizleri çoğalabilir. Havada hala polenler uçuştuğundan alerjiler yaygınlaşabilir. Boğaz yolundan mideye kadar uzanan kısım, soluk borusu da dahil olmak üzere tahrişlere açık ve reflü atak yapabilir.
-Parmaklar, Eller, Omuzlar; İkizler burcu enerjisinin bedenimizdeki en tipik yansıma alanı genelde ikili organlar olduğundan -göz bebekleri de dahil- bu organlarla ilgili sorunlar açığa çıkabilir, göz nezlesi, göz enfeksiyonu, göz iltihapları ivme kazanabilir.
-Beynin sol yarı küresi; bu bölüm yoğun enerjiler altında kalacağından bedenin sağ yanına sert yansımalar söz konusu olabilir. Doğum haritası ve transit etkiler ölçeğinde ciddi nörolojik rahatsızlar açığa çıkabilir.
-Konuşma ve işitme organları; kulak problemlerinde artış olabilir, dil ve ağız içi aftları görülebilir.
-Kan basıncı; tansiyon oynamaları sıklaşacağından tansiyon problemi olanların dikkatli olmasında yarar vardır.
-Mimik- Jest- Tikler; İkizler/Merkür enerjisi yoğun olan insanların mimik ve jestleri belirgindir, eğer doğum haritasında Kova/Uranüs enerjisi başat durumdaysa ya da kişi ciddi Uranüs transiti altındaysa kalıcı tikler ortaya çıkabilir, dikkat!
-Cıva zehirlenmesi (Mercurialism); bu durum seyrek de görülse biraz açmakta yarar görüyorum zira yaşadığımız çağda hava,toprak, su gibi hayati elementlerin kirlilik oranındaki artış, sinsice ağır metal zehirlenmelere zemin hazırlamaktadır. Cıva zehirlenmesi de bunlar arasında yer alır en çok da sinir sistemini tahrip ettiğinden sıklıkla psikiyatrik bozukluklara yol açar. Ayrıca bağışıklık ve zihinsel işlev bozukluğunda da önemli bir rol oynar. Aşırı cıva etkisi deride ürtiker, egzama gibi döküntü yapabilir ve sedef hastalığını azdırabilir. Ayrıca gebelikte cıva zehirlenmesinin geri zekalı çocuk doğumlarına yol açtığı da bilinen bir gerçektir.


(1) 21 Haziran Yaz gün dönümü olduğundan ayrıca anlatılacaktır.
(2) Dolunay ile birleşen Ülker Doğumu Fırtınası ayrı bir yazıda ele alınacaktır.

ÖNCEKİ YAZI ZAMAN İKİZLER İKEN... (2) SONRAKİ YAZI ZAMAN İKİZLER İKEN... (3)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın