Eylül Esintisi - Sevimli Hayaletin Dansı

Sevimli Hayaletin Dansı

Bir hafta sonra oturma odasında Majesteleri ve Adalet tanrıçası, Sevimli Hayalet ile ilgili gelişmeleri değerlendirmek için Asterea'nın gelmesini beklemektedir. Müneccim Başı'nın arası Majesteleri ile şeker renk olduğu gibi Ev Kızı Sırma ile arasındaki tatsızlık da sürüyordur. Adalet beldesindeki yeni düzenlemelere uyum sağlamak herkesin biraz  tadını kaçırdığından bir rol karmaşası yaşanmaktadır.

Kapı açılır ve Asterea elinde tuttuğu ajandası ile günaydın diyerek içeri girer.

Majesteleri; geldiğinden beri seni hiç oturtmadık Gökçe Çiçeğim

Asterea; hiç şikayetçi değilim, inanın burada çok eğleniyorum.

Adalet Tanrıçası; benim omuzlarımdaki yükü de nasıl hafiflettin bilemezsin Göklerin Kızı

Asterea biraz mahçup bir şekilde teşekkür eder ve bir haftalık rapor hazır isterseniz başlayabiliriz der.  

Adalet Tanrıçası; o halde ben de sabah kahvelerimizi söyleyeyim.

Asterea;kararlaştırdığımız gibi her sabah taze akasya çiçeklerini salondaki vazoya yerleştirdim. Akşamları da Sokak Kızı ve Ev kızı ile birlikte Filiz Akın filmleri izledik. Başlangıçta film izleme teklifimize burun kıvıran Amazon ve Kitap Kurdu sonradan film gecelerimizin baş müdavimi olup çıktı. Meğer sizin beldede Filiz Akın ne seviliyormuş...

Adalet Tanrıçası; sevilmez mi! Majesteleri baş hayranıdır.

Asterea; ben Majesteleri Audrey Hepburn hayranı diye biliyordum.

Majesteleri; ikisinin de yeri bende çok özeldir. Filiz Akın çocukluğumun idolüdür. Audrey Hepburn ise yetişkinliğimin...

Asterea; anladım. Şimdi hazırsanız Sevimli Hayaletin meceralarına geçebiliriz.

Majesteleri; Adalet Belde'mizin Agatha Christie'si meraktan ölüyorum başla lütfen

Asterea; Majesteleri sizin önerileriniz doğrultusunda adım adım ilerledik ve sanırım epeyce yol kat ettik.

Majesteleri; peki bizim Sevimli Hayaletimiz nasıl tepki verdi bu taktiklere!

Asterea; ay nasıl olacak! yaramaz velet önce vazodaki bütün akasya çiçeklerini gelip gidip taşıdı sonra da çatur çutur yemez mi! yapraklarını da yolup yerlere saçtı. Ev Kızı ortalığı batırdınız diye bize kızdı. Velet ele avuca da gelmiyor ki tutup mani olayım. Ay sormayın ne uğraştırdı bizi...

Majesteleri; Ya filmlere nasıl tepki verdi

Gökçe kız; vallahi tam bir Filiz Akın hayranı, hiç bir filmi kaçırmadı. Salonda tüy gibi uçuşup durdu, kah güldü, kah kızdı, kah ağladı. Bir ara bir hayli görünür oldu fakat Amazon heyecanlanıp ona doğru hamle yapınca hemen saydamlaşıp kayboldu. Bir ara da Sokak Kızının elindeki ay çekirdeklerine yanaştı, o da heyecanlanıp ona doğru uzanınca tekrar buharlaştı.

- Adalet Tanrıçası; bizimkiler söz dinlemiyor ki Göklerin Kızına bıraksalar çoktan bu işi hallederdi ama her şeyin içindeler ve çok sabırsızlar.

- Asterea; gerçekten bu iş sabır istiyor aslında yaptığımız her şey ilgisini çekti, onda bir karşılık buldu. Filmlerin ve müziğin etkisiyle artık beldede dans edercesine dolanıyor fakat kesin sonuç için biraz daha zamana ihtiyacımız var sanırım.

- Majesteleri; sana güveniyorum Gökçe Çiçeğim, onun ilgisini çekecek uygulamalara fazla zorlamadan devam edelim.

- Asterea; yalnız içimizde bu durumdan şikayetçi olanlar var. Kitap Kurdu tımarhaneye çevirdiniz burayı, gürültünüzden ne okuyabiliyorum ne de yazabiliyorum dedi. Ayrıca Ev Kızı Sırma odasını temizlerken kitapların ve notların yerini karıştırmış, buna çok sinirlendi. Majesteleri bir konuyu araştırmamı istedi bir türlü ilerleyemiyorum, her gün gürültünüzden kafamın şişmesi yetmiyormuş gibi bir de bu Sırma'nın işgüzarlığından içime fenalık geldi diye şikayette bulundu.

Adalet Tanrıçası; o zaman koyduğumuz kuralları ihlal ediyorlar demektir çünkü herkes kendi odasını kendi temizleyecek ve Sırma'nın yükü hafifletilecekti. Peki, Kitap Kurdu ne üzerine çalışıyor ben bu noktayı kaçırdım sanırım.

Majesteleri; Kitap Kurdu Venüs'ün sabah ve akşam yıldızı konumu ile İnanna'nın ölüm diyarına yolculuğu arasındaki bağlantıyı araştırıyor. Sümer mitolojisi ile ilgili kaynaklar oldukça kabarık ve karışık haliyle sessizliğe ihtiyaç duyuyor. Bu meseleyi ben hallederim. Gelelim Sırma'ya asıl sorun o, ne bizi dinliyor ne de dur durak biliyor. Kimsenin yaptığı işi beğenmediğinden her şeye kendisi girişiyor.

Asterea; haklısınız, sürekli ben el atmasam pisliğe karışacak bunlar güya temizlemişler şu dağınıklığa şu toza bak diye bütün gün söylenip duruyor. Ha bir de Sevimli Hayalet gelip gidip sakızları taşıdı ne var ki şekeri bitene kadar çiğneyip sonra rastgele bir yere yapıştırmış. Bir gece kanepeye uzanıp film izleyen Sokak Kızı İrma'nın saçına yapışmasın mı... Kıyametleri kopardı, bütün sakızları toplayıp çöpe attı. Bize de fena bir fırça çekti bir daha bu beldede sakız görmek istemiyorum diye...

Asterea'nın hararetli anlatışı Majesteleri ile Adalet Tanrıçasını kahkahaya boğar.

Majesteleri; Ay Gökçe Çiçeğim desene asıl komedi filmi bizim beldede çevrilmiş...

Adalet Tanrıçası; Şu bizim Sırma bir saniye oturmuyor sonra da öldüm bittim diye şikayet ediyor. Biraz kurallara uysa bu kadar yorulmayacak ama gel de anlat...

Majesteleri; kurallara uyarsa şikayet hakkı elinden gidecek. O şikayet etmeden yaşayamaz asıl sorun burada.

Adalet Tanrıçası; son zamanlar geceleri de hiç uyumuyor sürekli beldede dolanıyor. Müneccim Başı'na kafayı taktığından adeta kapısının önünde fır dönüyor. Müneccim Başı da çok rahatsız bu durumdan.

Majesteleri; ben de Mişel ile buluşmamızın Müneccim Başı'nın canını sıktığını sanmıştım meğer dahası varmış...

Adalet Tanrıçası; bunun da payı yok diyemem, sizinle ilgili hassasiyeti ayrı fakat onu asıl çileden çıkaran Sırma'nın yol yordam bilmez halleri. Kendisini göz hapsine almasına tahammül edemiyor.

Majesteleri; Müneccim Başı yerden göğe haklı. Bu densize mi kaldı onu kolaçan etmek! Neyin peşinde bu şaşkın!

O sırada kapı açılır elinde kahve tepsisiyle Sokak Kızı İrma içeri girer. Beti benzi atmış, eli ayağı titriyor durumdadır ve hemen söze girer.

- Kahvelerinizi ağız tadıyla içebilecek misiniz bilmem, dışarıda kızılca kıyamet koptu...

Hepsi bir anda aynı şeyi sorar;

- Ne oldu?

- Sokak Kızı İrma; ne olacak Sırma, Gökçe Kız'a özenip dedektiflik yapma peşinde... Müneccim Başı'nın da sabrı taştı ona bir güzel haddini bildirdi. Yarım aklıyla hanilerin kahinini alt edebileceğini sanıyor sersem.

Kapı büyük bir gürültüyle çarpar Ev Kızı Sırma içeri dalar ve eteğinde taşıdıklarını odanın ortasına saçar.

- Bakın görün işte. Aklı havalarda İrma bak bu senin mavi geceliğin, bu kırmızı ayakkabıların bu da kırmızı rujun hani beni çalmakla suçlamıştın gördün mü kim almış! Bakın Majesteleri bu da sizin parfüm şişeniz dibinde bir iki damla kalmış, peki nereden buldum dersiniz ben bunları?

Majesteleri çok sinirlenmesine rağmen büyük bir soğukkanlılıkla sorar;

- Evet, nereden buldun sen bütün bunları?

- Ev Kızı Sırma; ay nereden olacak, bunak ihtiyarın odasından tabii... hadi söyleyin bakalım tüm bunların ne işi var onun odasında?

- Adalet Tanrıçası; bu yaptığın hiç hoş değil Sırma, Müneccim Başı'na karşı büyük saygısızlık etmişsin kim bilir nasıl üzüntü duymuştur senin bu pervazsızlığından.

-  Ev Kızı Sırma; size tüm bunlar onda ne arıyor diyorum, ona hesap sormanız gerekirken siz hala beni suçluyorsunuz bu kadarı da fazla artık...

- Majesteleri; anlaşıldı benim seninle özel konuşmam gerecek şimdi odana dön gelmemi bekle, anlaşıldı mı?

Sırma ağlayıp sızlayarak kapıyı şiddetle çarpıp çıkar. Odada gerginlik had safhada iken kelebek kanat çırpması gibi bir hışırtı ve ardından melodik bir ses  duyulur.

- Manak Münci!, Manak Münciii...

Sinir bozukluğu içinde hepsi gülmemek için kendini zor tutar. Bir tek Majesteleri mermer heykel gibi vakur duruşunu bozmadan buz gibi sesiyle;

- Dağılabilirsiniz arkadaşlar

Herkes işin ciddiyetinin farkında olduğundan sessizce kapıya yönelir, Sevimli Hayalet de bir tüy gibi uçuşarak peşlerine takılır.

- Majesteleri; sen kal!

Herkes gitmekle kalmak arasında tereddüde düşer. Kimseden komut almayan Sevimli Hayalet ise Majestelerinin komutuyla durur ve önüne dönerek bir reverans yapar. Ardından zarif el ve bacak hareketleriyle odanın içinde dans etmeye başlar...

Herkes büyülenmişçesine gözünü ayırmadan bu sahneyi izler. Kimseden çıt çıkmaz sessizliği bozan Majesteleri olur.

- Bizi yalnız bırakın arkadaşlar

Sevimli Hayalet kapıya doğru uçuşur ve estirdiği rüzgarıyla kapıyı kapar. Dışarıda kalanlar istemeyerek uzaklaşır. Majesteleri ile Sevimli Hayalet içeride kalır.

(devam edecek)

ÖNCEKİ YAZI Terazi Burcu Doğa Takvimi SONRAKİ YAZI Eylül Esintisi 3 Yaşında
Astroloji Dersleri
Astroloji Dersleri
13.06.2022 16:36:44
21 Aralıkta Dünya Zorda mı!
21 Aralıkta Dünya Zorda mı!
20.12.2020 13:07:50
Sevimli Hayaletin Dansı
Sevimli Hayaletin Dansı
13.06.2020 17:09:16
Yorum Yazın